SEGÉDLET
A faanyagvédelem, a faanyagvédőszer gyártás és forgalmazás jogi szabályozása az Unióban és Magyarországon c. cikkhez
BETÜSZAVAK, RÖVIDÍTÉSEK
ADR Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road = Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás. A veszélyes áruk nemzetközi szállításáról szóló első egyezmény 1890-ben jött létre. Az ADR egyezményt az európai országok kötötték 1957-ben Genfben, amelyhez Magyarország 1979-ben csatlakozott. Az ADR a veszélyes árukat nemzetközileg egységes áruosztályokba sorolja, és a veszélyesség mértékétől függően más-más szabályokat ír elő. Rögzíti az áru csomagolásának módját, Meghatározza, hogy egy szállítójárművel mekkora rakomány szállítható. Pontos előírásokat tesz a csomagok - és az azokat szállító járművek - azonosítását segítő veszélyességi bárcák használatára. Meghatározza az útvonal kijelölésének irányadó elveit, a jármű vezetőjének feladatát az áru átvételekor, leadásakor és baleseti szituációkban egyaránt.
BM-GKM-KvVM
CEN Comité Européen de Normalisation, Európai Szabványügyi
Bizottság.
CEN/TC CEN/ Technical Committee, CEN Technikai Bizottság
DDT Diklór-difenil-triklóretán. Nagy hatású rovarölőszer, de a
melegvérűek szervezetében felhalmozódva súlyos károkat okoz.
DIN Deutsches Institut für Normung. Német Szabványosítási Intézet
A rövidítés a német nemzeti szabvány megjelölésére szolgál.
EC szám, vagy EK szám, vagy EINECS szám:
European Inventory of Existing Commercial Chemical Substances 1981. szept. 18-tól az Európai Közösség piacán jelen lévő valamennyi anyagot tartalmazó Létező Kereskedelmi Vegyi Anyagok Európai Jegyzéke. Az EINECS-ben szereplő valamennyi anyag rendelkezik azonosító kóddal (röviden EC, vagy EK számmal).
EK Európai Közösség
(2009. november 30-ig EK, majd 2009. december 1-től EU, azaz
Európai Unió)
EN Euro Norm, Europen Standard, euro szabvány Európai Szabvány
Az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN), által koordinált szabványosítási rendszer. Célja az európai kereskedelmi akadályok felszámolása az európai ipar és a fogyasztók érdekében. A szervezetnek tagja 31 van. A közös szabvány érdekében az összes tagországban minden korábban érvényben volt, de az EN szabvánnyal ellentétes nemzeti szabványt visszavonnak, így elérhetik, hogy a termékek sokkal szélesebb piacokra is eljussanak és alacsonyabb fejlesztési és tesztelési költségek jelentkezzenek.
ENSZ Az Egyesült Nemzetek Szervezete, röviden ENSZ (
angol rövidítése UN(O) nemzetközi
szervezet, amely az államok közti együttműködést hivatott elősegíteni a nemzetközi jog és biztonság, a gazdasági fejlődés, a szociális ügyek és az
emberi jogok terén, valamint a világbéke elérésében. A
második világháború után,
1945-ben a
Népszövetség utódjaként azzal a céllal alapították, hogy megelőzzék a
háborúkat és lehetőséget adjanak az
országoknak problémáik megtárgyalására. A
tagországok száma jelenleg 192, beleértve csaknem az összes elismert független államot. A nemzetközi területnek számító
New York-i székházából az ENSZ különleges ügynökségei anyagi és közigazgatási ügyekről döntenek.
ENV Európai előszabvány
ETA European Technical Approval, Európai Műszaki Engedély.
Az Európai Unió tagállamai által létrehozott, a jóváhagyó szervezeteket összefogó, az építési termék irányelv rendelkezései szerint a Műszaki Engedélyezés Európai Szervezete (European Organisation for Technical Approvals, EOTA) adja ki.
ETAG Útmutatók, amelyeket a Műszaki Engedélyezés Európai Szervezete (European Organisation for Technical Approvals, EOTA) Munkacsoport állított össze. Az építésben használt készletek (alkatrészek, szerkezetek) teljesítőképességi követelményeit, teljesítőképesség vizsgálatára használt igazolási módszereit, a rendeltetésszerű felhasználás során tanúsított teljesítőképességének értékelési módszereit és a készletek feltételezett tervezési és építményekbe történő beszerelési feltételeit állapítják meg. Azokkal az épületként értékesített ipari úton készített készletekkel foglalkoznak, amelyek sorozatgyártásra szánt előre tervezett és előre-gyártott alkotóelemekből állnak. Ezek az ilyen készlet tartalmával kapcsolatos minimális követelményeket határozzák meg.
ESzCsM-FVM-KvVM
Egészségügyi Szociális és Családügyi Minisztérium –
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium –
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
ETTSZ A magyarországi Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat.
ÉME Építőipari Műszaki Engedély. A dokumentummal az építési célú termék adott célra való megfelelőségét igazolják. „Az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól” szóló 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet alapján készült vizsgálatokon alapuló engedélyt az ÉMI adja ki.
ÉMI Építési Minőségellenőrző és Innovációs Kht. Építési termékszerkezetek vizsgálatára, minősítésére szakosodott magyar intézet.
ÉVM Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium
FM Földművelésügyi Minisztérium
GHS Tágabb értelemben a GHS, vagyis a Vegyi Anyagok Osztályozásának és Címkézésének Globálisan Harmonizált Rendszere az ENSZ új besorolási rendszere. Szűkebb értelemben az anyagok és keverékek (korábban: készítmények) osztályozását, címkézését és csomagolását szabályozó rendelet, az 1272/2008/EK számú rendelet, amelyet az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-án fogadott el. Az Európai Közösség minden tagállamára érvényes szabályozás 2009. január 20-án lépett hatályba és egy átmeneti időszakot követően a jelenleg érvényben lévő osztályozási, címkézési és csomagolási irányelvek (67/548/EGK és 1999/45/EK) helyébe lép. A célja, a veszélyes anyagok azonosítása, a felhasználók informálása a veszélyekről a biztonsági adatlapon és a címkén feltüntetett standardizált szimbólumok és mondatok segítségével.
HCH Hexaklór-ciklohexán. Klórozott szénhidrogén. Radikális rovarölőszer,
betiltásáig faanyagvédő szerek hatóanyagaként használták.
Az emberi szervezetből nem ürül ki, és súlyos károkat okoz.
ICS International Classification for Standards, Szabványok Nemzetközi
Osztályozása.
MÉM Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium
MSZ Magyar szabvány
MSZT Magyar Szabványügyi Testület
MSZT/MB az MSZT/Működési Területéhez tartozó Bizottság
MT Minisztertanács
OKBI Országos Kémiai Biztonsági Intézet
OTÉK Országos Településrendezési és Építési Követelmények
OTH Országos Tisztifőorvosi Hivatal
ÖTM Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium
"Ü” Überwacht Azon építőipari termékek jelölésére szolgál, amelyek a német Építési Szabályzatban közzétett műszaki előírásoknak megfelelnek, vagy amelyek alkalmazása általános építésfelügyeleti engedélyhez, általános építésfelügyeleti vizsgálati tanúsítványhoz, vagy eseti engedélyhez kötött. Az ilyen termékeket „Ü” jellel látták el.
„R” „Risk” a veszélyes anyagok veszélyeire/kockázataira utaló mondat.
RAL Német Minőségbiztosító és -tanúsító Intézet.
REACH Registration, Evaluation, Authorisation and restriction of Chemicals.
A REACH rendszert az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) kezeli. A Helsinkiben székelő ügynökség fogja össze a vegyi anyagok regisztrálására, értékelésére, engedélyezésére és korlátozására irányuló folyamatokat annak érdekében, hogy ezek egységesen menjenek végbe az Európai Unió egész területén. A REACH által jelzett folyamatok célja, hogy kiegészítő információkkal szolgáljanak a vegyi anyagokról, biztosítsák azok biztonságos használatát és egyúttal az európai vegyipar versenyképességét. Döntéseinek meghozatala során az ügynökség a rendelkezésére álló legmegbízhatóbb tudományos és technikai adatokat és társadalmi-gazdasági információkat veszi figyelembe. Az ECHA vegyi anyagokkal kapcsolatos tájékoztatást, illetve technikai és tudományos tanácsadást is biztosít. A lehetséges vizsgálati lehetőségek felmérése és jóváhagyása révén az ügynökség minimálisra kívánja csökkenteni az állatkísérletek számát.
RMS Ebben az oszlopban szerepel a referens tagállam, amelyiknek
feladata a kérdéses hatóanyaggal kapcsolatos vizsgálatok
elvégzése
„S” „Safety” a veszélyes anyagok biztonságos használatára vonatkozó
mondat.
Így lehet uniós jogszabályokat keresni
magyarul, románul illetve mindkét nyelven egyszerre:
Példánkban "a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK
európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikkének (2) bekezdésében
említett tízéves munkaprogram második szakaszáról szóló 2032/2003/EK
rendelet módosításáról szóló 2005. június 13‑i 1048/2005/EK bizottsági
rendeletet" igyekszünk megkeresni.
2. Itt kattintsunk a kívánt nyelvre.
Megjegyzés: innen a magyar nyelvű változatot tekintjük át, de a jobb fölső sarokba klikkelve bármikor válthatunk a nyelvek között.
3. Balra fönt az "EGYSZERŰ KERESÉS"‑re (vagy valamelyik alatta lévő szövegre) kattintva keressük meg az adott jogszabályt.
Kereshetünk:
‑ Szavak szerint: itt elegendő beírni a rendelet címének egy részét (akár egyetlen szót is), de a rendeletből magából is beírhatunk egy szót vagy szókapcsolatot. Utóbbi esetben nyilván elég sok találatot fogunk kapni, de így elég könnyen áttekinthetjük, hogy melyik uniós jogszabályok tartalmazzák pl. a "biocid" szót, vagy mást.
- A dokumentum száma szerint: (természetes szám) példánkban ez a legegyszerűbb, mert tudjuk a dokumentum számát, tehát megadjuk az évszámot (2005) és a rendelet számát (1048).
- További lehetőségek szerint is kereshetünk:
(elfogadás, megjelenés stb. dátuma, elfogadó szerv, jogszabály típusa stb.) 4. Előbb‑utóbb, valamelyik keresési úton kapunk egy találati listát, ahol az egyes találatok kb. úgy néznek ki, mint most a mi példánk.
Tehát:
32005R1048
A Bizottság 1048/2005/EK rendelete (2005. június 13.) a biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikkének (2) bekezdésében említett tízéves munkaprogram második szakaszáról szóló 2032/2003/EK rendelet módosításáról (EGT vonatkozású szöveg) HL L 178., 2005.7.9., 1—98. o. (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV) HL L 287M ., 2006.10.18., 109—206. o. (MT)
Bibliográfiai adatok + Szöveg (a szöveg megjelenítése két nyelven)
* * *
Legfölül a jogszabály ún. CELEX‑száma található (amit a hivatalos
számából képeztek), alatta a címe, majd a megjelenés adatai
(HL = Hivatalos Lap).
Számunkra a legalsó három sorban található linkek érdekesek:
‑ Bibliográfiai adatok ‑ ide kattintva eljutunk a rendelet részletes adataihoz (cím, megjelenés, előkészítő dokumentumok, témakörök, kapcsolódó jogszabályok (előzmények, módosítások), nyelvek stb.)
‑ Bibliográfiai adatok + Szöveg (a szöveg megjelenítése két nyelven) ‑ ide kattintva a fenti adatok mellett a jogszabály szövegét is megláthatjuk. Ha az oldal tetején található kétbetűs nyelvkódok (pl. DE, FR, RO stb.) valamelyikére kattintunk, akkor egy olyan oldalra jutunk, ahol egyetlen képernyőn egymás mellett két hasábban két különböző nyelven találjuk meg a jogszabályt. Ha szerencsénk van (elsősorban az újabb szövegeknél), akkor még a tördelés is megegyezik, tehát pontosan egymás mellett látjuk például a román és a magyar bekezdéseket. Régebbi szövegeknél ehhez esetleg valamennyit görgetni kell a képernyőt.
‑ html ‑ A jogszabály szövege webes formátumban.
‑ pdf ‑ A jogszabály formátuma PDF (nyomtatható) formátumban.
Megjegyzés: az uniós jogszabályok is változnak, ezért fontos, hogy a "Bibliográfiai adatok" képernyőn a módosításokat is megnézzük. A html és a pdf változatok ugyanis az eredeti szöveget tartalmazzák, amely mára már módosulhatott. Lehet, hogy a bibliográfiai adatoknál egységes szerkezetbe foglalt változatot is találunk, ahol egyetlen dokumentumban láthatjuk az adott jogszabályt és a módosításait.
* * * * *
Az uniós jogszabályoknak két fő típusuk van:
Rendelet: közvetlenül érvényes az egész Európai Unióban ‑ többek között Romániában és Magyarországon is ‑ abban a formában, ahogy az a Hivatalos Lapban megjelent, és itt az EUR‑Lexen olvasható. Pont úgy működik, mintha magyar (vagy román) törvény vagy miniszteri rendelet lenne, az adott tagországnak semmit sem kell vele tennie. Ezért szokták "kemény" jogszabálynak hívni.
Irányelv ("puha" jogszabály): miután a Hivatalos Lapban (és az EUR‑Lexen) megjelent, a tagországoknak van egy‑két‑három évük, hogy a saját jogrendjükbe "átültessék", vagyis olyan törvény(eke)t, törvénymódosításokat, miniszteri rendeleteket stb. hozzanak, amelyek segítségével az irányelv az adott országban alkalmazható lesz. Ezek után tehát nem az adott irányelvet alkalmazzák az adott országban, hanem az irányelv alapján készült nemzeti jogszabályt. Az ország
jogszabályaiban mindig szerepel egy utalás az adott irányelvre. A biocid termékek forgalomba hozataláról szóló 98/8/EK tanácsi irányelvre Magyarországon pl. az alábbi jogszabályok hivatkoznak:
A román jogszabályok szintén elérhetők az interneten ingyen (csak sajnos nem tudom, hol).
A román hivatalos lap honlapja magyarul is létezik:
És van egy csomó jogszabályokat tartalmazó oldal, de utána kell járni, melyik mennyire használható:
Hasznos lehet még:
Faanyagvédelmi Tudásközpont
Telefon: 06 (26) 325 554
E-mail: 